Jakie są przeciwwskazania do używania koncentratorów tlenu?
Koncentratory tlenu znacząco podnoszą komfort życia osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze mogą być one użytkowane. W naszym artykule opowiemy o sytuacjach, w których warto z nich korzystać oraz o przeciwwskazaniach do ich stosowania.
Czym jest i jak działa koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera z otoczenia powietrze atmosferyczne, a następnie zwiększa w nim zawartość tlenu. Wykorzystywana jest do tego substancja zwana zeolitem, absorbująca azot — główny składnik mieszanki gazów, którą oddychamy. Końcowym efektem pracy koncentratora jest powietrze zawierające ponad 90% tlenu. Jak czytamy w artykule, opisującym zagadnienia związane z eksploatacją takiego aparatu — np. ile prądu zużywa koncentrator tlenu — w toku wszystkich tych działań konieczny jest dostęp do energii elektrycznej. Do prawidłowego funkcjonowania urządzenia potrzebny jest również dodatkowy osprzęt (nawilżacz, wąsy tlenowe).
Kiedy warto zaopatrzyć się w koncentrator tlenu?
Wskazaniami do użycia koncentratora tlenu są przede wszystkim wspomniane na wstępie choroby układu oddechowego. Najczęściej wymienia się wśród nich:
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
- astmę oskrzelową,
- dysplazję oskrzelowo-płucną.
Osobom zainteresowanym tematem tlenoterapii polecamy lekturę artykułu, opisującego, jak długo działa przenośny koncentrator tlenu oraz poruszającego inne zagadnienia, związane z eksploatacją takiego sprzętu. Oczywiście z tlenoterapii korzystają również osoby w pełni zdrowe, np. sportowcy. W ich wypadku wskazaniem do stosowania tej procedury może być m.in. rekonwalescencja po kontuzji.
Jak działają różne rodzaje koncentratorów tlenu?
Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe typy koncentratorów tlenu: stacjonarne i przenośne. Pierwsze z nich pobierają prąd z sieci, ich użytkowanie poza domem nie jest więc możliwe. Trochę inna jest zasada działania urządzeń przenośnych — są one lekkie, a ich źródłem zasilania są akumulatory. Dodajmy, że aparaty obu typów można obecnie zarówno kupić, jak i wypożyczyć. Na stronie firmy, oferującej wynajem przenośnych koncentratorów tlenu, znajdziemy informacje na temat opłacalności każdej z tych opcji. Warto też wspomnieć, że aparatura ta — niezależnie od rodzaju — powinna być użytkowana zgodnie ze wskazaniami lekarza.
Kto nie może stosować koncentratorów tlenu?
Istnieją sytuacje, w których stosowanie koncentratorów tlenu jest niewskazane. Wśród uwarunkowań medycznych, wykluczających ich użycie, znajdują się m.in.:
- padaczka;
- ciąża;
- nieleczona odma płucna.
Koncentratorów nie powinny również używać osoby, które przyjmują niektóre leki.
Czego nie należy robić w pobliżu koncentratora tlenu?
W pobliżu koncentratora nie wolno palić tytoniu ani składować materiałów łatwopalnych. Trzeba bowiem pamiętać, że wysoka zawartość tlenu w powietrzu zwiększa ryzyko powstania pożaru. Obecność źródła otwartego ognia — a tak należy traktować papieros — może więc doprowadzić do niekontrolowanego zapłonu znajdujących się w pobliżu koncentratora tlenu przedmiotów. Jeżeli na dodatek są one wykonane z substancji łatwopalnych, efektem może być groźny pożar.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Modelowanie podbródka VaserLipo4D
-
Ucho zapaśnika - czym jest i skąd się bierze?
-
W jaki sposób powstaje stulejka? Jak wygląda zabieg?
-
Top 10 wypożyczalni ze sprzętem medycznym
-
Lipotransfer dla mężczyzn - bezpieczna i efektywna metoda modelowania sylwetki
Najnowsze wpisy:
-
Poprawa sylwetki: Naturalna forma czy operacje plastyczne?
-
Jakie są przeciwwskazania do używania koncentratorów tlenu?
-
Chirurdzy ogólni w Gdyni — Ranking TOP 10
-
Top 10 wypożyczalni ze sprzętem medycznym
-
Zabieg ginekomastii - czym jest i jak przebiega?