Skip to main content

Ucho zapaśnika - czym jest i skąd się bierze?

Ucho zapaśnika to częsty defekt wśród osób, które praktykują różnego rodzaju sporty kontaktowe. Pomimo tego, że sport to zdrowie, a ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do poprawy naszego samopoczucia, niekiedy zdarzają się również różnego rodzaju kontuzje i urazy. Jednym z nich jest właśnie ucho zapaśnika. Czym jest i skąd się bierze?

Zabieg korekty uszu Derm Estetyka

Czym jest ucho zapaśnika?

W medycynie ucho zapaśnika określane jest mianem hematoma auris. Jest to zniekształcenie ucha, powstałe w wyniku tępego urazu lub tez regularnych uderzeń, skierowanych w ten właśnie fragment ciała. W ten sposób powstaje krwiak, który powoduje odłączenie chrząstki stawowej od tkanki, której zadaniem jest dostarczanie jej ważnych składników odżywczych. Tworzące chrząstkę komórki będą sukcesywnie obumierać, a fałdowanie krwiaka, czyli jego zwijanie się, doprowadzi do deformacji ucha. Tego rodzaju urazy są nieodwracalne, choć istnieją sposoby, by ten fragment ciała zyskał nieco estetycznego wyglądu.

Jakie są objawy ucha zapaśnika?

Ucho zapaśnika zauważalne jest już w trakcie obserwacji, a więc nie istnieje konieczność wykonywania skomplikowanych badań, by zdiagnozować problem. W tym przypadku ucho będzie zdeformowane, powiększone, z widocznymi krzywiznami, których wygląd przypomina nieco kalafiora, stąd potoczna nazwa - ucho kalafiorowate. Jednak ucho zapaśnika odzwierciedla się nie tylko w wyglądzie zewnętrznym. Ci, którzy borykają się z tego rodzaju problemem, skarżą się również często na silny ból, a także opuchliznę, zaczerwienienie i uczucie ciepła w tym obszarze.

 

Ucho zapaśnika

Jak leczyć ucho zapaśnika?

Aby zatrzymać stopniowe obumieranie chrząstki, konieczna jest szybka interwencja lekarska. Zmniejszenie krwawienia może nastąpić po zastosowaniu lodu, co pozwoli zniwelować ryzyko powstania krwiaka. Lekarz może również podjąć decyzję o nacięciu miejsca urazu, by odprowadzić nagromadzoną tutaj krew. Taki zabieg będzie wymagał założenia szwów, choć może on znacząco zneutralizować negatywne efekty uderzenia. Uciskanie ucha należy jednak powtarzać, by nie powstał w nim kolejny krwiak. Często takie działanie wzmocnione jest również antybiotykoterapią, by zapobiec pojawieniu się infekcji. Co ważne, tego rodzaju deformacja może powrócić. Ważna będzie więc stała kontrola dotkniętego urazem obszaru.

Czy ucho zapaśnika leczy się chirurgicznie?

Ucho zapaśnika można również leczyć, korzystając z możliwości otoplastyki. Jak już zostało wspomniane, taka deformacja jest nieodwracalna, jednak interwencja chirurgiczna pozwoli nadać uchu nieco estetyki. Przekonują się o tym pacjenci, dla których operacja plastyczna uszu w Derm Estetyka w Gdańsku stała się szansą na powrót do normalnego wyglądu w tym obszarze ciała. Sam zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w tylnej części ucha i usunięciu niektórych fragmentów tak, by odpowiednio je wymodelować. Współcześnie w wielu dyscyplinach sportowych wprowadzono również kaski, których zadaniem jest m.in. zapobieganie tego typu urazom w trakcie uprawiania ulubionego sportu.

Dlaczego ucho zapaśnika należy leczyć?

Ucho zapaśnika zaburza estetykę twarzy i może prowadzić do całkowitego zniekształcenia w obrębie małżowiny usznej. To jednak jeszcze nie wszystkie problemy, do których może doprowadzić zaniedbanie urazu. Jak się bowiem okazuje, jego skutkiem może być także niedrożność przewodu słuchowego, a w konsekwencji niedosłuch, a nawet głuchota. Powikłania schorzenia to również niewyraźne widzenie, nagłe, intensywne bóle głowy oraz słyszenie dźwięków, które w rzeczywistości nie występują.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Dołącz do grupy na Facebooku

Rozpoczniesz swoją drogę do wymarzonej sylwetki i otrzymasz dostęp do sprawdzonych informacji.