Skip to main content

W jaki sposób powstaje stulejka? Jak wygląda zabieg?

Stulejka jest schorzeniem urologicznym, które dotyka nawet 10% męskiej populacji. Jest to stan, w którym to ujście napletka z różnych powodów ulega zwężeniu, co powoduje trudności lub całkowite uniemożliwia odprowadzenie go z żołędzi prącia. Ten z pozoru niewielki defekt może powodować wiele problemów, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej pacjenta. Na czym dokładnie polega to schorzenie i w jaki sposób je leczyć?

Konsultacja lekarska - stulejka

Czym jest stulejka?

Stulejka to schorzenie męskich narządów płciowych, które może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki:

  • Stulejkę całkowitą (pełną), w przypadku której zsunięcie napletka prącia jest całkowicie niemożliwe zarówno w stanie spoczynku, jak i we wzwodzie.
  • Stulejkę częściową (niepełną), w której możliwe staje się zsunięcie napletka, gdy penis pozostaje w stanie spoczynku. W takim przypadku próby ściągnięcia napletka w stanie wzwodu kończą się zazwyczaj uczuciem dyskomfortu i sporym bólem.

Mimo iż stulejka nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta, to jest to spory problem fizyczny, bowiem napletek powinien chronić żołądź penisa w każdych warunkach. Oznacza to, że zarówno w spoczynku, jak i we wzwodzie napletek powinien zsuwać się do tzw. rowka zażołędnego bez żadnego problemu.

Dodatkowo stulejka może prowadzić do takich problemów, jak niemożność zachowania odpowiedniej higieny, problemy z oddawaniem moczy i spory dyskomfort. Stulejka to również źródło ogromnych problemów natury psychicznej i kompleksów u mężczyzn. Panowie, którzy zmagają się z tym schorzeniem unikają zbliżeń oraz wstydzą się swojego ciała.

Na szczęście istnieje prosty sposób na pozbycie się tego wstydliwego problemu, jakim jest chirurgiczny zabieg stulejki. Więcej informacji na temat postępowania chirurgicznego w przypadku stulejki dowiesz się odwiedzając stronę Zabieg stulejki Gdynia | Leczenie, operacja stulejki Trójmiasto, gdzie znajduje się dokładny opis całej procedury.

Stulejka u mężczyzn

Jak powstaje stulejka?

Wspomnieliśmy wcześniej, ze stulejka może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Pierwsza z nich rozwija się w okresie życia płodowego, a druga pojawia się już u dorosłych mężczyzn w wyniku infekcji lub urazu. W przypadku zauważenia pierwszych symptomów schorzenia należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację urologiczną, by zapobiec narastaniu problemu.

Warto również nadmienić o stulejce fizjologicznej, która pojawia się u niemowląt oraz małych chłopców. Nie jest ona powodem do niepokoju i nie musi być konsultowana, ponieważ znika samoistnie przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia.

Jak przebiega operacja stulejki?

Bez względu na to, czy stulejka ma charakter wrodzony, czy nabyty musi zostać poddana interwencji chirurgicznej. Zabieg taki, czyli plastyka napletka polega na poszerzeniu ujścia napletka poprzez jego nacięcie. Inną metodą chirurgicznej walki ze stulejką jest obrzezanie, czyli częściowe lub całościowe usuniecie napletka.

Oba zabiegi przeprowadzane są zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W pierwszym przypadku wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego i dwudniowej hospitalizacji. Z kolei dorośli pacjenci operowani są przy użyciu znieczulenia miejscowego, a po zabiegu mogą wrócić do domu na dalszą rekonwalescencję.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Dołącz do grupy na Facebooku

Rozpoczniesz swoją drogę do wymarzonej sylwetki i otrzymasz dostęp do sprawdzonych informacji.