Skip to main content

Zabieg ginekomastii - czym jest i jak przebiega?

Ginekomastia to problem, dotykający wyłącznie mężczyzn i sprowadzający się do nadmiernego przerostu gruczołu piersiowego. Wbrew pozorom, schorzenie to występuje stosunkowo często, stanowiąc źródło kompleksów i obniżonej samooceny. Współczesna medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw tego rodzaju defektom w wyglądzie zewnętrznym, oferując skuteczne zabiegi, likwidujące problem przerostu tkanek piersi. Poznaj więc przyczyny ginekomastii i sposoby jej leczenia w najlepszych klinikach.

Jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie ginekomastii?

Ginekomastia – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Pod nazwą ginekomastia kryje się przerośnięcie męskiego gruczołu piersiowego. Jak pokazują badania, problem ten może dotyczyć nawet połowy mężczyzn w naszym społeczeństwie. Występuje on niezależnie od wieku, choć często mylony jest również z lipomastią, czyli nadmiarem tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w tym obszarze ciała.

Ginekomastia dotyka jednak nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również i włóknistej oraz gruczołowej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różnorodne. Z reguły zaburzenia wynikają z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej lub też niedoczynności przysadki mózgowej. Mogą być one również sygnałem alarmowym pojawienia się guzów nadnerczy i tarczycy lub też efektem przyjmowania niektórych leków czy anabolików.

Jak rozpoznać ginekomastię?

Najbardziej widocznym objawem, wskazującym na pojawienie się problemu ginekomastii, jest powiększenie męskich piersi, powstające w wyniku zwiększenia objętości tkanki gruczołowej. Nie należy takiego stanu rzeczy mylić z lipomastią, której źródło tkwi w otyłości. Z reguły u mężczyzn pojawia się ginekomastia obustronna, choć przypadki przerostu wyłącznie jednego gruczołu piersiowego nie należą do rzadkości. Oprócz widocznych objawów schorzenia, pacjenci skarżą się także na tkliwość w obrębie klatki piersiowej, a czasem nawet ból o znacznym nasileniu.

Jakie są objawy ginekomastii?

Jak przebiega zabieg ginekomastii?

Bardzo często ustalenie przyczyn ginekomastii staje się niemożliwe. Taki stan określany jest mianem ginekomastii idiopatycznej. Wskazaniem do zabiegu chirurgicznego będzie przerost tkanek w jednej lub w obu piersiach mężczyzny. Wcześniej jednak konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego, na podstawie którego chirurg może podjąć kluczowe decyzje, związane z dalszym postępowaniem.

Sam zabieg ginekomastii jest nieskomplikowany i bezpieczny. Sprowadza się on na ogół do wycięcia przerośniętych tkanek, połączonego z likwidacją tkanki tłuszczowej w tym obszarze ciała. Usunięte fragmenty podlegają badaniu histopatologicznemu, a cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po jego zakończeniu pacjent może stosunkowo szybko wrócić do normalnego funkcjonowania, choć zalecenia pooperacyjne obejmują z reguły konieczność noszenia specjalnej kamizelki uciskowej przez okres 6 tygodni, unikania ekspozycji na promienie słoneczne i rezygnacji z ćwiczeń siłowych przez najbliższe pół roku.

Okres rekonwalescencji przebiega na ogół bez większych przeszkód, a cena zabiegu ginekomastii sprawia, że coraz więcej mężczyzn decyduje się pozbyć wstydliwego problemu.

Czy istnieją inne formy leczenia ginekomastii?

Chirurgiczne leczenie ginekomastii nie jest jedyną możliwością, o czym przeczytać można na stronie https://derm-estetyka.pl/ginekomastia-leczenie.html/, prowadzonej przez jedną z wiodących klinik, zajmujących się rozwiązywaniem tego rodzaju problemów. Jeśli przyczyną przerostu tkanki jest otyłość, konieczna staje się diametralna zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, połączonych z aktywnością fizyczną. Jeśli z kolei ginekomastię powodują przyjmowane leki, warto odstawić je lub też spróbować zastąpić odpowiednikami, które nie będą wywoływać nieestetycznych efektów ubocznych w zewnętrznym wyglądzie mężczyzny.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Jan · 5 miesięcy temu
    Mój kolega niestety zmagał się swego czasu z ginekomastią. Widziałem, że jest to dla niego duży kompleks. Zdecydował się na zabieg, opisywany w artykule i koniec końców jest zadowolony, że czuje się już swobodnie ze swoim ciałem.

Dołącz do grupy na Facebooku

Rozpoczniesz swoją drogę do wymarzonej sylwetki i otrzymasz dostęp do sprawdzonych informacji.