Zabieg ginekomastii - czym jest i jak przebiega?
Ginekomastia to problem, dotykający wyłącznie mężczyzn i sprowadzający się do nadmiernego przerostu gruczołu piersiowego. Wbrew pozorom, schorzenie to występuje stosunkowo często, stanowiąc źródło kompleksów i obniżonej samooceny. Współczesna medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw tego rodzaju defektom w wyglądzie zewnętrznym, oferując skuteczne zabiegi, likwidujące problem przerostu tkanek piersi. Poznaj więc przyczyny ginekomastii i sposoby jej leczenia w najlepszych klinikach.
Ginekomastia – czym jest i jakie są jej przyczyny?
Pod nazwą ginekomastia kryje się przerośnięcie męskiego gruczołu piersiowego. Jak pokazują badania, problem ten może dotyczyć nawet połowy mężczyzn w naszym społeczeństwie. Występuje on niezależnie od wieku, choć często mylony jest również z lipomastią, czyli nadmiarem tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w tym obszarze ciała.
Ginekomastia dotyka jednak nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również i włóknistej oraz gruczołowej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różnorodne. Z reguły zaburzenia wynikają z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej lub też niedoczynności przysadki mózgowej. Mogą być one również sygnałem alarmowym pojawienia się guzów nadnerczy i tarczycy lub też efektem przyjmowania niektórych leków czy anabolików.
Jak rozpoznać ginekomastię?
Najbardziej widocznym objawem, wskazującym na pojawienie się problemu ginekomastii, jest powiększenie męskich piersi, powstające w wyniku zwiększenia objętości tkanki gruczołowej. Nie należy takiego stanu rzeczy mylić z lipomastią, której źródło tkwi w otyłości. Z reguły u mężczyzn pojawia się ginekomastia obustronna, choć przypadki przerostu wyłącznie jednego gruczołu piersiowego nie należą do rzadkości. Oprócz widocznych objawów schorzenia, pacjenci skarżą się także na tkliwość w obrębie klatki piersiowej, a czasem nawet ból o znacznym nasileniu.
Jak przebiega zabieg ginekomastii?
Bardzo często ustalenie przyczyn ginekomastii staje się niemożliwe. Taki stan określany jest mianem ginekomastii idiopatycznej. Wskazaniem do zabiegu chirurgicznego będzie przerost tkanek w jednej lub w obu piersiach mężczyzny. Wcześniej jednak konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego, na podstawie którego chirurg może podjąć kluczowe decyzje, związane z dalszym postępowaniem.
Sam zabieg ginekomastii jest nieskomplikowany i bezpieczny. Sprowadza się on na ogół do wycięcia przerośniętych tkanek, połączonego z likwidacją tkanki tłuszczowej w tym obszarze ciała. Usunięte fragmenty podlegają badaniu histopatologicznemu, a cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po jego zakończeniu pacjent może stosunkowo szybko wrócić do normalnego funkcjonowania, choć zalecenia pooperacyjne obejmują z reguły konieczność noszenia specjalnej kamizelki uciskowej przez okres 6 tygodni, unikania ekspozycji na promienie słoneczne i rezygnacji z ćwiczeń siłowych przez najbliższe pół roku.
Okres rekonwalescencji przebiega na ogół bez większych przeszkód, a cena zabiegu ginekomastii sprawia, że coraz więcej mężczyzn decyduje się pozbyć wstydliwego problemu.
Czy istnieją inne formy leczenia ginekomastii?
Chirurgiczne leczenie ginekomastii nie jest jedyną możliwością, o czym przeczytać można na stronie https://derm-estetyka.pl/ginekomastia-leczenie.html/, prowadzonej przez jedną z wiodących klinik, zajmujących się rozwiązywaniem tego rodzaju problemów. Jeśli przyczyną przerostu tkanki jest otyłość, konieczna staje się diametralna zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, połączonych z aktywnością fizyczną. Jeśli z kolei ginekomastię powodują przyjmowane leki, warto odstawić je lub też spróbować zastąpić odpowiednikami, które nie będą wywoływać nieestetycznych efektów ubocznych w zewnętrznym wyglądzie mężczyzny.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 9 miesięcy temuMój kolega niestety zmagał się swego czasu z ginekomastią. Widziałem, że jest to dla niego duży kompleks. Zdecydował się na zabieg, opisywany w artykule i koniec końców jest zadowolony, że czuje się już swobodnie ze swoim ciałem.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Modelowanie podbródka VaserLipo4D
-
Ucho zapaśnika - czym jest i skąd się bierze?
-
W jaki sposób powstaje stulejka? Jak wygląda zabieg?
-
Top 10 wypożyczalni ze sprzętem medycznym
-
Lipotransfer dla mężczyzn - bezpieczna i efektywna metoda modelowania sylwetki
Najnowsze wpisy:
-
Poprawa sylwetki: Naturalna forma czy operacje plastyczne?
-
Jakie są przeciwwskazania do używania koncentratorów tlenu?
-
Chirurdzy ogólni w Gdyni — Ranking TOP 10
-
Top 10 wypożyczalni ze sprzętem medycznym
-
Zabieg ginekomastii - czym jest i jak przebiega?