Skip to main content

Załupek prącia - czym jest i do czego prowadzi?

Dodaj komentarz

Załupek, inaczej znany jako hiszpański kołnierz lub parafimoza, jest nagłym i poważnym schorzeniem, które dotyka mężczyzn. Schorzenie to objawia się zbyt mocnym zwężeniem penisa, co uniemożliwia jego erekcję oraz oddawanie moczu. Mamy wtedy do czynienia z sytuacją odwrotną jak w przypadku stulejki, napletek nie jest w stanie wrócić na żołądź. Ten stan jest bardzo bolesny, powoduje ucisk i może prowadzić do martwicy, dlatego nie można go lekceważyć. Może pojawić się u chłopców i mężczyzn w każdym wieku z wykluczeniem tych, którzy przeszli wcześniej zabieg obrzezania. W przypadku jego wystąpienia niezwłocznie należy udać się do lekarza, by uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zabieg stulejki Gdynia

Załupek przyczyny

Mężczyzna, który posiada zdrowe i prawidłowe funkcjonowanie anatomiczne, jest w stanie bez trudu przesuwać napletek swojego penisa poza żołądź i powtórnie go na nią nasuwać. Jednakże, gdy pojawia się zwężenie, znane jako stulejka, które utrudnia odprowadzenie napletka, jest to często powiązane z załupkiem, który jest konsekwencją, a dokładniej powikłaniem stulejki. Załupek często występuje u osób, które przez dłuższy czas nie odprowadzają napletka, u osób starszych, które mają problemy urologiczne oraz u osób, które doświadczają stanów zapalnych, które prowadzą do zwłóknienia. Może również wystąpić podczas stosunku lub masturbacji, w wyniku urazu żołędzi lub gdy żołądź jest zbyt duża w stosunku do otworu napletka. W każdym przypadku załupek jest poważnym problemem, który wymaga diagnozy i leczenia u specjalisty urologa.

Załupek objawy

Poważnym problemem jest załupek prącia, czyli powikłanie stulejki, który objawia się bólem i pieczeniem w okolicy żołędzi. Jest to skutek odprowadzonego napletka, który uciska naczynia krwionośne i chłonne w okolicach żołędzi. W wyniku tego skóra wokół żołędzi staje się czerwona, przekrwiona i obrzmiała. Obrzęk i naciek naczyń krwionośnych jest również widoczny na powierzchni napletka. Jeśli załupek nie jest leczony, szybko może dojść do rozwoju stanu zapalnego oraz poważnego niedokrwienia lub nawet martwicy tkanek. Pacjenci z załupkiem często skarżą się na trudności z oddawaniem moczu, a także na pojawienie się krwi w moczu.

Załupek leczenie

Leczenie załupka jest skomplikowanym procesem, który jest indywidualnie dopasowywany do sytuacji pacjenta. W pierwszej kolejności lekarz urolog próbuje odprowadzić napletek ręcznie, poprzez delikatne wciskanie żołędzi do napletka i jednoczesne naciąganie skóry napletka na żołądź. Ta procedura jest wykonywana przy użyciu środków znieczulających lub znieczulenia ogólnego. Jeśli taka metoda okaże się skuteczna, badany może uniknąć interwencji chirurgicznej. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, antybiotyki i może wrócić do domu. Jeśli jednak stan jest bardziej zaawansowany, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu nacięcia pierścienia skórnego, który blokuje odprowadzenie napletka. Następnie, po zagojeniu się rany i ustąpieniu stanu zapalnego, pacjent powinien poddać się obrzezaniu, które zapobiega nawrotom załupka. Obrzezanie polega na usunięciu napletka i pierścienia, który go zwęża.  Aby uniknąć powikłań i niezamierzonych efektów, warto skorzystać z pomocy polecanych specjalistów od leczenia stulejki w Gdyni, którzy z precyzją i wyczuciem zadbają o nasze zdrowie i komfort. Jest to bardziej radykalne rozwiązanie, jednak daje gwarancję uniknięcia nawrotów załupka.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Dołącz do grupy na Facebooku

Rozpoczniesz swoją drogę do wymarzonej sylwetki i otrzymasz dostęp do sprawdzonych informacji.