Skip to main content

Ginekomastia – męski problem, którego możesz łatwo się pozbyć

Dodaj komentarz

Piersi to jeden z atrybutów kobiecości. Dlatego też ginekomastia jest częstym powodem wstydu i dyskomfortu u mężczyzn. Nie jest ona jednak problemem, którego nie da się rozwiązać! Dowiedz się jakie są przyczyny ginekomastii, jak zacząć ją leczyć i jakie metody Ci w tym pomogą.

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to schorzenie, które powstaje w wyniku rozrostu tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych. Wówczas dochodzi do powiększenia jednej lub obu piersi oraz w wielu przypadkach rozrostu tkanki tłuszczowej i włóknistej. To nie tylko problem estetyczny, który dla wielu Panów jest źródłem kompleksów i kwestionowania swojej męskości, ale także problem zdrowotny. Przerost gruczołu może powodować ból i uczucie obrzmienia oraz prowadzić do poważniejszych schorzeń.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Ginekomastia występuje u mężczyzn w każdym wieku. Jej przyczyną zazwyczaj są zaburzenia hormonalne, takie jak nadmiar hormonów żeńskich, bądź niedobór hormonów męskich. Niejednokrotnie bywa także skutkiem ubocznym specyficznej diety, zażywania środków dopingujących lub leków. U Panów w wieku dojrzałym można zaobserwować również tzw. ginekomastię idiopatyczną, której pochodzenie trudno jest ustalić.

Dołącz do grupy na Facebooku

"Widzę u siebie objawy ginekomastii – od czego zacząć?"

W pierwszej kolejności należy udać się na konsultację medyczną. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat diety, zażywanych leków, przebytych chorób i zabiegów operacyjnych. Należy przygotować się na takie pytania i odpowiadać szczerze, aby wspólnie ustalić prawidłową diagnozę i przejść do dalszych kroków.

Następnie zlecone zostanie badanie USG gruczołów piersiowych oraz badanie krwi pod kątem hormonalnym. Na tym etapie lekarz decyduje czy wyniki są rozstrzygające, czy należy przeprowadzić kolejne badania oraz pomoże dobrać metodę leczenia.

Jak leczyć ginekomastię?

Ginekomastię można leczyć farmakologicznie, stosując leki regulujące wytwarzanie hormonów. Ten sposób wymaga jednak dużych pokładów cierpliwości, bo na efekty trzeba czekać minimum kilka miesięcy. Drugą opcją jest leczenie chirurgiczne, które polega na usunięciu przerośniętej tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Taki zabieg wiąże się z kolei z pewnym ryzykiem powikłań w postaci asymetrii piersi.

Trzecią opcją jest leczenie bezoperacyjne – tutaj najczęściej wybiera się zabiegi laserowego leczenia ginekomastii. W ich przypadku stosuje się specjalną kaniulę rzeźbiącą, dzięki której jesteśmy w stanie usunąć nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej w zakresie męskiej klatki piersiowej i sutka. Niebagatelną zaletą zabiegu jest obkurczenie się skóry po zabiegu dzięki emisji fali ultradźwiękowej. Efektem jest naturalnie i estetycznie ukształtowana klatka piersiowa, z napiętą i gładką skórą.

Zabiegi laserowego leczenia ginekomastii przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może opuścić klinikę już kilka godzin po wykonaniu zabiegu. Rekonwalescencja trwa kilka tygodni, podczas których należy nosić specjalną sportową bieliznę uciskową.

Wyleczenie ginekomastii to nie tylko zadbanie o swoje zdrowie i wygląd, ale i dobre samopoczucie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Dołącz do grupy na Facebooku

Rozpoczniesz swoją drogę do wymarzonej sylwetki i otrzymasz dostęp do sprawdzonych informacji.