Skip to main content

Medycyna estetyczna w walce z łysieniem!

Dodaj komentarz

Z problemem łysienia boryka się szerokie grono mężczyzn. Dla wielu z nich gęste włosy to atrybut męskości. Dlatego trudno im zaakceptować postępujące etapy utraty włosów. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym można zatrzymać ten proces.

Warto pamiętać, że nie ma tutaj miejsca na eksperymenty. Często najskuteczniejszą metodą na odzyskanie włosów okazują się zabiegi medycyny estetycznej, które można dopasować do konkretnego etapu łysienia pacjenta.

Pacjent podczas wizyty u trychologa w Krakowie

Przyczyny łysienia

U większości mężczyzn utrata włosów spowodowana jest tzw. genem łysienia, dziedziczonym najczęściej po ojcu. Nosiciele tego genu mogą zacząć tracić włosy już około 16. roku życia. Wówczas proces ten postępuje najszybciej.

U większości mężczyzn łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju. Zauważalne przerzedzanie się włosów poprzedza tłusty łupież, który można zauważyć pod postacią żółtawych, wilgotnych łusek. Poważnym sygnałem jest pojawienie się czerwonych, złuszczających się plam na skórze głowy, które często świadczą o łojotokowym zapaleniu skóry. Te dolegliwości mogą doprowadzić do nasilenia wypadania włosów.

Etapy utraty włosów u mężczyzn

Możemy wyróżnić pięć etapów męskiego łysienia:

  1. Tworzenie się zakoli – pojawienie się niewielkich ubytków owłosienia w przednich częściach głowy.
  2. Efekt „wysokiego czoła” – przerzedzenie się pierwotnej linii włosów.
  3. Przerzedzenie się włosów na środkowej części głowy i koronie.
  4. Zaawansowane stadium łysienia – miniaturyzacja obejmuje włosy prawie na całej głowie.
  5. Ostatnie stadium – całkowita łysina.

Jaką formę leczenia zastosować
i kiedy należy to zrobić?

Aby zatrzymać włosy jak najdłużej na głowie oraz pobudzić wzrost nowych włosów należy zacząć od zdrowej diety i unikania używek. Warto przynajmniej raz w tygodniu stosować masaż głowy na przykład podczas peelingu skóry głowy, aby zwiększyć ukrwienie skóry, dotleniając mieszki włosowe. Należy jednak pamiętać, że działanie na własną rękę pełni funkcję wspomagającą i profilaktyczną w walce z łysieniem.

Jeśli dostrzegamy utratę powyżej 200 włosów w ciągu doby, to znak, że mamy do czynienia z problemem zdrowotnym. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i badanie trychologiczne w celu określenia typu łysienia. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza,  tym większe możliwości odzyskania włosów.

Konsultacja trychologiczna w Krakowie

Możliwości medycyny estetycznej
w leczeniu łysienia

Medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów poprawiających kondycję włosów oraz zapobiegających ich wypadaniu. Dobór odpowiedniej metody leczenia jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od aktualnego etapu łysienia pacjenta.

We wczesnych etapach utraty włosów często stosuje się zabiegi małoinwazyjne, czyli na przykład mezoterapię. Metoda ta polega na wykonaniu niewielkich iniekcji na skórze głowy. Za ich pomocą wprowadzane są odpowiednie preparaty zawierające substancje odżywcze. Ma to na celu powstrzymanie procesu wypadania włosów i stymulację nieaktywnych cebulek włosowych do wzrostu.

Przy bardziej zaawansowanych problemach z łysieniem wykorzystuje się również laseroterapię. Terapia wykonywana jest z pomocą laserowej opaski stymulującej wzrost włosów. Dzięki jej działaniu pobudzona zostaje synteza głównego budulca włosów. Zwiększa się również przepływ krwi do mieszków włosowych, co skutkuje znaczną poprawą ich odżywienia i dotlenienia. Stwarza to doskonałe warunki do wzrostu nowych włosów.

Jeśli żadna z powyższych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, najlepszym rozwiązaniem może okazać się przeszczep włosów. Taki zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z okolicy owłosionej - zwanej dawczą, za pomocą specjalnej metalowej sztancy. Następnie wykonuje się implantację pobranego materiału w miejsce biorcze. Ta metoda pozwala uzyskać naturalny i trwały efekt.

Warto mieć na uwadze to, że sukces w walce z łysieniem z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na wygląd, ale także na komfort psychiczny i samoocenę każdego mężczyzny.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Dołącz do grupy na Facebooku

Rozpoczniesz swoją drogę do wymarzonej sylwetki i otrzymasz dostęp do sprawdzonych informacji.